pühapäev, 3. jaanuar 2021

Pärnu aastalõpuvõistlus

28-29.detsembril korraldasime Pärnu kergejõustiklastele võistluse, kust said osa võtta ainult Eesti koondise sportlased ja koondise kandidaadid. Sellised piirangud võistluste korraldamiseks on praeguseks kehtestanud vabariigi valitsus. Võistlus kandis nime Pärnu aastalõpuvõistlus 2020. Kokku osales võistlustel ligi 20 sportlast. Esimesel päeval oli kavas 60 meetri jooks, 60 meetri tõkkejooks, kõrgushüpe, kaugushüpe, kuulitõuge. Teisel võistluspäeval osaleti teivashüppes, 600 meetri jooksus ja taas kuulitõukes.

Kuna talvine võistluskalender on hetkel veel väga lahtine ja keegi täpselt ei tea, millal ja mis võistlused üldse toimuda saavad, siis kulus selline mõõduvõtt vähemalt nendele sportlastele igati ära. Isiklikult on mul väga kahju, et teised veel võistlemiseks luba ei ole saanud.

Meie koondise sportlaste valmisolek võistlushooajaks on üllatavalt hea. Püstitati palju isiklikke rekordeid, mitmeid halli rekordeid. Võtan olulisemad tulemused siinkohal ka kokku.

Kaks kergejõustikuhalli rekordit püstitas Ann Marii. 60 meetri jooksus sai ta ajaks 7,78, mis tähistab uut U20 vanuseklassi halli rekordit (eelmine oli 7,91 ja joostud 2007.aastal!). Isiklik rekord 7,72 pärineb veel eelmisest talvest, aga hooaja avastardil ei ole ta kunagi varem sellist kiirust näidanud. Kaugushüppes püstitas ta lisaks halli rekordile ka isikliku rekordi 5.77. Suvel hüpatud rekord 5.49 paranes 28 sentimeetriga. Seegi tulemus tähistab U20 vanuseklassi kaugushüppe halli rekordit (eelmine oli 5.75 ja hüpatud 2016.aastal).

Teisel võistluspäeval toimus väga põnev tüdrukute 600 meetri jooks. Jooks oli väga kõrgetasemeline. Kui võtame aluseks suvise võistlushooaja U16 vanuseklassi 600 meetri jooksu edetabeli, oli seekord stardis edetabeli liider Viola ning edetabeli kolmas ja neljas tüdruk. Konkurentsi pakkus neile U20 esindaja Kelly. Väga tasavägise ja võrdse jooksu võitis tugeva lõpuspurdi teinud Viola, kelle võiduaeg 1.41,6 tähistab samuti uut kergejõustikuhalli rekordit (eelmine oli 1.46,1 ja joostud 2008.aastal). Viola näitas head vormi ka teistel aladel. Ta püstitas isikliku rekordi 60 meetri tõkkejooksus 9,74 (senine rekord 10,08), kõrgushüppes 1.54 (senine rekord 1.50), kuulitõukes 9.17 (senine rekord 7.68). Kaugushüppes sai ta kirja rekordilähedase tulemuse 4.82 (rekord 4,87). Teivashüppes alistas ta kõrguse 2.43 (rekord 2.52).

Karl-Martin tegi esimesel päeval esmalt kaasa 60 meetri jooksus, kus sai kirja aja 7,63. Seejärel osales ta mõlemal päeval veel kuulitõukes. Esimesel päeval tõukas ta 5 kilost kuuli 13.02. Teisel päeval oli tal kolme vooru järel kirjas 12.71, ent seejärel hakkas ta juba tehniliselt asju rohkem paika saama. Neljandas voorus sündis isiklik rekord 13.86. Sellele tuli lisa veel viimases voorus, kui esmakordselt tõukas ta kuuli üle 14 meetri - 14.03! Tema senine rekord oli 13.66.

Tihe võistlusgraafik oli ka Carlynil. Oma põhialal ei õnnestunud avavõistlusel tulemust kirja saada, kui teivashüppes ei alistunud algkõrgus 3.03. Loodetavasti õnnestuvad järgmised võistlused sel alal juba paremini. 60 meetri jooksu läbis ta 8,20ga (rekord 8,17), 60 meetri tõkkejooksus oli tulemuseks 9,13 (rekord 9,04). Kaugushüppes jäi parimaks 5.45 (rekord 5.48). Ainus isiklik rekord sündis kuulitõukes - 11.53 (senine rekord 10.88).

Anete läbis 60 meetrit üle pika aja alla 8 sekundi. Tema aeg 7,98 jääb 2017.aastal püstitatud isiklikule rekordile all ainult 3 sajandikuga. Aasta tagasi alustas ta hooaega 8,19ga ja hooaja käigus jõudis ta lõpuks ajani 8,10. Loodan ise, et sel talvel jookseb sel distantsil välja aja alla 7,90 sekundi. Kaks viimast aastat ei ole Anete pöiavigastuse tõttu saanud kaugust hüpata. Tema isiklik rekord 5.62 pärineb samuti 2017.aastast. Nüüd oleme saanud juba pisut trennis proovida ja esimesel võistlusel sai ta kirja tulemuse 5.38. Suur arenguruum on siingi. 4 kilost kuuli tõukas ta avapäeval 10.07 ja teisel päeval 10.40.

Suurt tagasitulekut võistlussporti teeb Elisa. 60 meetri jooksus sai ta ajaks 8,31, mis jääb vaid 1 sajandikuga alla tema isiklikule rekordile. Esimest korda elus jooksis ta võistlustel naiste tõkkeid (kõrgus 84cm, tõkkevahe 8.50). Aeg 9,66 pakub rõõmu, sest jooksus oli veel suur varu. Aastaid tagasi läbis ta 76cm tõkete ja 7,75 vahega tõkked 9,68ga. Kõige suurem oli minu rõõm aga teda taas kõrgushüppesektoris näha. Üle mitme aasta taas hüppama hakata ei ole kerge, aga tulemus 1.60 oli vägagi rõõmustav.

Kätlin alustas hooaega 8,37ga 60 meetri jooksus. Isiklik rekord sündis aga kaugushüppes, kus esmakordselt alistus 5 meetri piir! Kätlini senine isiklik rekord oli 4.90, mille ta hüppas 2020.aasta suvel. Seekord läks mõõtmisele kuuest katsest viis ja kõik need viis katset ületasid 5 meetri piiri! Parima tulemuse hüppas ta kuuendas voorus - 5.30! Ent kirja läksid veel tulemused 5.22, 5.20, 5.10, 5.00.

Grethe Karoline alustas oma hooaega kohe isikliku rekordi püstitamisega 60 meetri jooksus. Tema senine rekord oli 8,35. Seekord õnnestus välja joosta aeg 8,21! Kaugushüppes sai ta kirja rekordilähedase tulemuse 5.23 (rekord 5.26). 5 meetri piiri alistas ta veel kahel korral - 5.12 ja 5.05.

Kelly tegi kaasa ainult 600 meetri jooksus ja sai ajaks 1.48,9. Isiklik rekord jäi 1,5 sekundi kaugusele, U20 halli rekordist jäi lahutama 3 sekundit.

Tervislikel põhjustel ei teinud sel võistlusel kaasa Hanno, Mikk, Greete-Liis, Emmeliine.